Žideničtí tygři

ŽLTC Brno 2020

ŽLTC JE VÍC NEŽ KLUB

Židenický Lawn Tennis Club, založený roku 1931, se řadí k nejstarším a nejprestižnějším tenisovým oddílům na Moravě. Za bezmála 90 let své existence zaznamenal ŽLTC mnoho úspěchů na domácích turnajích a soutěžích, stejně jako i na mezinárodní tenisové scéně. Klub vychoval řadu mistrů, vicemistrů a reprezentantů České republiky a po dobu mnoha desetiletí si drží ligovou příslušnost v několika věkových kategoriích.

Cesta za slávou

Na tradici kvalitního tenisu z meziválečného období dokázali „Zetoráci“ navázat také v mnoha dalších desetiletích a ŽLTC se tak stává jedním z nejvýznamnějších tenisových klubů brněnského regionu. V Židenicích vyrostla dlouhá řada vynikajících tenistů – Macenauer, Pacovský, Zaorálek, Rudiš, Dvořák, Smolinský, bratři Kolářové, bratři Havlíčkové, Kozel, Weger, Netopil, Pantůček, Veselá, Strnadová, Valihrachová-Kolářová, Coufal, Jankovič, Komrska, Ladislav Trávníček, Daniel Trávníček, Kopečný, Kopečná, Mikšová a další.

V osmdesátých letech dozrává mládežnická skupina pod vedením zkušených oddílových trenérů, která postupně doplňuje již existující silné ligové družstvo. Mezi nejúspěšnější hráče devadesátých let patří nynější předseda oddílu Martin Dvořáček (mistr ČR z roku 1990 a držitel dvou stříbrných medailí ze světových univerziád v americkém Buffalu a japonské Fukuoce), dále Kratochvílová, Lipková, Veronika Šafářová, Špačková, Trávníčková, Rotal, Pánek, Kartus, Mandelík, Božek, Bartoněk (vicemistr ČR), Bartl, Vojkovský. Během této generace se ŽLTC stává neoficiálním brněnským tenisovým centrem a přichází další éra, neméně úspěšná – Nováková (mistryně světa družstev 14letých a halová mistryně republiky), Niedermayerová, Horáčková, Ševčíková (dodnes se obě pohybují na žebříčcích WTA), Doležel (vicemistr ČR v dorostu). Tenisové začátky zde prožila i bývalá pátá hráčka WTA, fedcupová hrdinka, mladší sestra Veroniky Šafářové, Lucie.

„Jsme si vědomi, že ohlížet se za tradicí a slavnou historií nestačí. Po dobu mnoha tenisových generací budujeme pevnou strukturu v různých oblastech fungování oddílu. Usilujeme nejen o tenisovou kvalitu, ale především o dlouhodobý vztah hráčů, trenérů, členů a partnerů s klubem,“ říká Roman Božek, šéftrenér Junior tenis centra ŽLTC.

Současnost a priority klubu

Kvalitní zázemí poskytují hráčům především trenéři a realizační tým.

„Já s Evou Komárkovou jsme dva hlavní vedoucí trenéři. Neobejdeme se bez podpory našich 12 tenisových trenérů, dále 3 kondičních trenérů, 2 fyzioterapeutů a 2 mentálních coachů. V létě hrajeme na 10 otevřených dvorcích, v zimním období na 3 krytých. Vzhledem k neustále rostoucímu počtu hráčů a trenérů si klub pronajímá dalších 8 dvorců v externích halách. Příjemné zázemí najdou nejen tenisoví návštěvníci v moderním hotelu Albellus a v tenisově-historické klubové restauraci.“ doplňuje Božek.

Tenisový oddíl ŽLTC Brno se může pyšnit i na poli dlouhodobé organizace kvalitních tenisových akcí mládeže a dospělých. Každým rokem se uskuteční 2 prestižní mezinárodní turnaje (ženský turnaj ITF a turnaj juniorů TE do 16 let), kolem 20 národních turnajů (kategorie „C“, „B“, „A“, oblastní přebory), 14 soustředění (Chorvatsko, Lago di Garda, Litohoř, Vílanec u Jihlavy, Dolní Morava, areál ŽLTC), desítky klubových společenských akcí (Handicup, Mikuláš, Vánoční besídka…). V sezóně 2019 klub reprezentovalo 20 družstev, která jsou složena převážně z hráčů a hráček připravujících se v tréninkovém systému mateřského oddílu.

V klubu se také neustále pracuje na zkvalitnění tréninkové koncepce.

„V roce 2015 se vedení rozhodlo, že do klasického přístupu k přípravě vloží nové tréninkové prvky. Zásadní inovací, která v tréninkovém procesu nastala je mentálně dynamický trénink – psychologická příprava mládeže, která pomáhá našim hráčům prodat v zápase to, co mají skutečně natrénováno. Dalším bonusem, který oddíl hráčům umožňuje, je využití doprovodu našich trenérů na důležitých turnajích. Týmově byl vypracován plán spolupráce tenisových a kondičních trenérů s klubovou fyzioterapeutkou pro optimalizaci zdravotního stavu, prevenci zranění a zároveň neustálé budování kondičních schopností. Díky takto propracované tréninkové a soutěžní struktuře se může trenérský tým plně věnovat zhruba 240 hráčům všech věkových a výkonnostních kategorií od čtyřletých dětí až po profihráče,“ objasňuje Roman Božek.

„Hlavním cílem ŽLTC Brno je nadchnout co nejvíce dětí pro sport, který budou moci provozovat po celý život. Tenis je ideální způsob sportovního vyžití. Kombinuje v sobě krásy individuálního sportu a zároveň díky skupinové formě tréninku umožňuje dětem strávit odpoledne v klubu společně se svými kamarády. Ne každý může být nový Berdych nebo Kvitová, ale příjemné zážitky a dobrý pocit ze hry si odnese každý.“

„Profesionální sport je splněným snem pouhého zlomku sportovních nadějí. Jak tedy pokračovat v tenise na výkonnostní nebo vrcholové úrovni a zároveň si nechat pootevřená vrátka v podobě kvalitního vzdělání? Spoluprácí s agenturou Stipendia.cz pomáháme hráčům prodat své tenisové umění i v zámoří a dosáhnout na sportovní stipendium na univerzitách v USA.“

„Vychováváme hráče, kteří se ztotožňují se svým družstvem a oddílem. Jde nám nejen o to, aby se děti tuto krásnou hru naučily, ale aby se k nám těšily. Od roku 2012 se hráči pyšní každoročně klubovými dresy, máme vlastní klubovou hymnu, nový bazén, areálu vévodí symbol odvahy – krásný bílý tygr v životní velikosti. Založili jsme také Fond podpory mládeže, pořádáme burzy sportovních potřeb, organizujeme společné mimotenisové akce, výlety, doplňkové sportovní aktivity, nebo výuku tenisové angličtiny,“ vyjmenovává hlavní trenér Božek.

Nadregionální image

Vysokou úroveň trenérských služeb potvrzuje i zájem špičkových hráčů. Pod vedením klubových trenérů trénoval bývalý hráč světového okruhu Dušan Lojda (161. místo v ATP), vítěz juniorky US Open 2006. Momentálně se zde připravuje hráčka Barbora Krejčíková (112. místo WTA), v minulé sezóně světová jednička ve čtyřhře, vítězka na French Open 2018 a ve Wimbledonu 2018 ve čtyřhře, vítězka Australian Open 2019 a 2020 ve smíšené čtyřhře.

Úspěšná sezóna 2019

V soutěžích družstev klub v sezóně 2019 reprezentovalo úspěšně 20 družstev. Elitnímu družstvu staršího žactva a babytenisu se podařil postup na MČR a díky mnoha dalším postupům má oddíl v následující sezóně zajištěnou sedminásobnou ligovou příslušnost.

„Můžeme se pochlubit také úspěchy na poli jednotlivců. Na turnaje jezdí pravidelně více než 120 hráčů od babytenisu až po dospělé. Díky široké hráčské základně se při systematickém tréninku vytváří i kvalita. 2 hráči ŽLTC figurují v první desítce v ČR, 7 ve třicítce, 14 v padesátce a 23 ve stovce CZ žebříčku,“ popisuje Roman Božek.

Nejúspěšnější hráči a hráčky klubu ŽLTC Brno:

Denis Peták (r. 2006): halový mistr republiky jednotlivců v kategorii starších žáků 2020, několikanásobný vítěz oblastních přeborů, vítěz TC Brno CUP, finalista TK SC Ostrava, vítěz Mladcová Open, celostátní žebříček: 5

Štěpán Žiška (r. 2008): vítěz oblastního přeboru 2020, vítěz TK TENNISPOINT FM, finalista TK Slavia Plzeň, celostátní žebříček: 8

Daniel Blumaier (r. 2005): finále na oblastním přeboru, čtvrtfinále na MČR jednotlivců, celostátní žebříček: 37

Emma Dvořáčková (r. 2006): vítězka oblastního přeboru starších žákyň 2020 ve dvouhře i čtyřhře, čtvrtfinalistka halového MČR starších žákyň 2020 ve dvouhře, semifinalistka ŽLTC CUP, finalistka čtyřhry PRECHEZA Přerov, finalistka čtyřhry – Letní Olympiáda dětí a mládeže 2019, vítězka oblastního přeboru 2020, celostátní žebříček: 22

Anna Dvořáčková (r. 2008): vítězka SK Raketa, HTK Třebíč, TC Brno, TK Znojmo, celostátní žebříček: 23

Denise Hrdinková (r. 2003): vítězka mezinárodního turnaje TE v Maďarsku, finalistka turnaje ITF v Bosně, celostátní žebříček: 22

David Dvořáček (r.2011): vítěz Agrofert minicupu v zimě i v létě, 2 místo na MČR družstev minitenisu, vítěz oblastního přeboru družstev babytenisu, 9 místo na MČR družstev babytenisu.

Silné a jednotné tenisové Brno

Na přelomu sezóny 2019/2020 je pro klub výzvou nový projekt spojení sil dvou nejúspěšnějších tenisových klubů nejen v Brně, ale i na Jižní Moravě.

„ŽLTC Brno navázalo spolupráci s klubem TC Brno. Tento historický moment jednotného tenisového Brna je založen na propojení organizačních zkušeností, společném tréninku, spojení top hráčů v ligových družstvech a hlavně na absolutní důvěře představitelů obou oddílů. A brněnská klubová spolupráce jde ještě dál. Momentálně rozbíháme kooperaci také s ostatními předními brněnskými kluby za účelem sjednocení práce kvalitních klubových trenérů, vzájemné pomoci při soutěžích družstev, organizaci turnajů, zajištění co nejefektivnější přípravy a tímto růstu tenisové úrovně v Brně. “ vysvětluje Božek.

Tenisové srdce

Tenisový oddíl ŽLTC Brno se postupem času stává historickým tenisovým fenoménem, který v dlouhodobém hodnocení dosahuje výrazných výsledků nejen mezi brněnskými, ale zároveň také mezi předními českými kluby.

“Jak tento úspěch vznikl? Důvodem je srdce. Velké tenisové srdce všech, kteří ŽLTC kousek po kousku budovali. Jedním z nich byl pan Petr Dvořáček, dlouholetý funkcionář klubu, jemuž vděčíme za mnohé. Díky němu byla postavena pevná hala, díky němu byl židenický tenis v posledních desetiletích tak úspěšný, díky němu tenis v Židenicích přežil. Pan Dvořáček nás naučil nejen údery, naučil nás lásce k tenisu. Eva, Verča, Hanka, Míša, oba Martinové, Roman, Jara, Aleš, Petr, Ráďa.. Dala se dohromady parta srdcařů, dříčů, spoluhráčů a kamarádů z mládí.”

Chceš a proto umíš

„ Když někdy společně vzpomínáme, jak jsme trávili prázdniny jako děti, většinou jsme to měli podobně. Nikdo z nás tehdy netoužil po dovolených, nikomu se k moři moc nechtělo. Celé letní prázdniny jsme prožili na turnajích a v klubu, kde naše parta řádila od rána do večera. Makali jsme s trenéry, drtili se mezi sebou ve vyhecovaných tréninkových zápasech o zmrzlinu, podávali jsme 8 košů denně. Zákony v partě byly tvrdé, bylo nás hodně, stále přicházeli noví dobří kluci. Museli jsme dřít, rvát se o pozornost

trenérů a co nejlepší postavení v klubu. Komu se nechtělo, nebo „byl měkkej“, brzo skončil. My ostatní jsme se táhli vzájemně nahoru. Kondičního trenéra jsme neměli, uměli jsme se přinutit sami. „jezdili“ jsme kružítko, vějíře, schody, kopce, švihadlo, běhali pro zpevnění kotníků v lese, v dešti, ve sněhu,někteří dokonce v řece. Nejlepší kondice byly fotbálky, kde každý dřel jak za nároďák. V pauzách mezi tréninky jsme hráli „obíhačku na malým“, mastili karty a obdivovali starší ligové hráče při tréninku. A večer pak hltali Agassiho a Samprase v televizi. Můj idol byl Andre Agassi, lepil jsem si jeho fotky do tréninkového deníku, vystřihoval články, psal tréninky, výsledky svoje i mých konkurentů, co chci zlepšit a co na koho příště hrát. Deník jsem psal pro sebe, ne pro trenéra, a hnalo mě to dopředu. Nebyl jsem sám, kdo takhle bláznil. Tenis pro nás nebyl jen hra, my jsme tenisem žili! A tenisem stále žijeme!“

Roman Božek, Alena Knotková