Žideničtí tygři

Léto 2012

ÚSPĚCHY GABRIELY HORÁČKOVÉ NA ZAHRANIČNÍCH TURNAJÍCH

Po úspěšném startu letní sezóny 2012 v soutěži družstev za německý TSG Backnang, přibrzdily Gábinu v červnu vleklé zdravotní problémy. Musela odříct další ligové zápasy, krajský přebor, mistrovství republiky, turnaj v Paříži a další důležité turnaje. Když se po měsíční pauze pustila do tréninku, přišlo navíc zranění ramene. Až začátkem srpna mohla konečně naše prvoligová hráčka zase vyrazit na turnaje v Česku, Německu a v Rakousku.

Na prvním „áčkovém“ turnaji ve Dvoře Králové jí chyběl ještě zápasový rytmus, ale hned na turnaji v německém Birkmannsweileru to klaplo. Gabča vyhrála šest zápasů v řadě! V semifinále obrovskou bojovností otočila zápas za stavu 5:7, 3:5 (vyhrála tajbrejk 8:6 a hned následný super tajbrejk 10:5) a dostala se z kvalifikace až do finále!

Na dalším velmi silně obsazeném turnaji (výrazné zastoupení hráček z Ruska) v Ebingenu čekaly Gabču po lehce vyhraném prvním kole další dvě třísetové – super tajbrejkové bitvy během jednoho dne. První dokázala Gábina vyhrát 11:9, ale v boji o semifinále se od ní odvrátilo štěstí i němečtí rozhodčí. Promarněný mečbol a konečné skóre 10:12. I přes smůlu získala Gábina velké zkušenosti z koncovky vyrovnaných utkání a obrovskou motivaci do dalšího tréninku.

Po intenzivní čtrnáctidenní přípravě vyrazila Gábina na turnaj do rakouského Lenzingu, kde startovalo 5 hráček z první rakouské čtyřicítky. Na cestě do finále porazila druhou nasazenou Adrienne Bofinger(žebř. 25),Anju Koll(žebř. 40),Ann-Sophie Schweiger(žebř.44). Ve finále proti patnácté rakušačce Stephanie Vock vyhrála s přehledem první set, ale poté jí došly ve dlouhých výměnách síly. Úderově byla Gábina lepší, ale nakonec se projevil náročný průběh turnaje (3 třísetové zápasy). Skvělý výsledek přinesl kromě finanční prémie také nabídku ligového angažmá od domácího klubu TC Lenzing.

I přes zdravotní problémy udělala Gábina v uplynulém roce velký pokrok. Zlepšila se nejen technicky (forhend, servis), ale hlavně po taktické stránce. Když nefunguje její obvyklá „střelba“, dokáže změnit rytmus hry. Díky větší variabilitě umí zahrát pomalejší úder, vyšší lift, kraťas nebo čop. Takto si dokázala pomoci hlavně na posledním turnaji v Rakousku. Momentálně má před sebou další cíl – výrazně zapracovat na kondici, která bývá proti kvalitním soupeřkám často rozhodující! V říjnu a listopadu tedy absolvuje Gábina osmitýdenní kondiční blok se zaměřením na silovou a rychlostní vytrvalost.

Výkonnostní vývoj by chtěla Gábina a její trenér zúročit i na turnajích WTA (tzv. desítky)! Účast na těchto turnajích, kde se hraje o body do světového žebříčku a kde by měla určitě velké šance, je ale finančně velmi náročná. Peníze, které vyhraje na zahraničních ligách a„prize-money“ turnajích, jí stěží pokryjí výdaje na trénink a na výjezdy na světové WTA turnaje už mnoho nezbývá.

Je velká škoda, že se mladé a talentované hráčce, která už mnoho let vzorně reprezentuje klub v soutěžích družstev (od žactva až po první ligu), nedostává větší finanční podpory.        Najít sponzora bez užší vazby s hráčkou, nebo klubem je téměř nemožné a tak Gábině zatím nezbývá nic jiného než objíždět turnaje v Česku a v sousedních zemích a čekat na zázrak. Už léta trénuje bez řečí se slabšími sparingpartnery a jako jedna z tzv. „Tenisových kmotrů“ se ujala pomáhání našim mladým hráčům. Zahraje si s radostí nejen s „vyvolenými“, ale s každým kdo ji o to požádá! I přes nabitý program povzbuzuje na soutěžích družstev, pomáhá s tréninkem, organizací kempů a různých akcí. Je obrovským vzorem a přínosem pro naše malé hvězdy!

V minulosti od nás odešlo z různých důvodů už více kvalitních hráčů, Gábina má ale Zetor ráda a zůstává.

 

TURNAJ NA VĚTRNÉ KRAVÍ HOŘE

Ve dnech 14.-16.4. 2012 se pořádal na dvorcích TJ Kraví hora Brno za účasti našich 12 hráčů a hráček turnaj mladšího žactva. Výborný tenis předvedl Marek Tejkal, který postupem do finále prokázal i v těžkých podmínkách (zima, vítr) své kvality. I ve finále měl proti svému staršímu a vzrostlejšímu soupeři Vyroubalovi velké šance na vítězství. Do čtvrtfinále turnaje postoupili Tobiáš Míček, Michael Uher a Martina Kuncková. Postup Mezlíka a Tejkala do finále čtyřhry a účast čtyř našich hráčů (Mádle ,Míček, Tejkal, Mezlík) v semifinále čtyřhry potvrzuje také naši deblovou šikovnost.

 

KLUCI NAPODOBILI BERDYCHA

Ve dnech 7.- 9.4. 2012 se pořádal na venkovních dvorcích BLTC Brno turnaj mladších žáků. Ve dvouhře se z našich hráčů nejvíce dařilo Tobiáši Míčkovi a Míšovi Ševčíkovi. Oba kluci se dostali do semifinále. Tento úspěch ještě korunovali ve čtyřhře, kterou spolu vyhráli. Ve finále si vzali příklad z tiebreakové úspěšnosti Tomáše Berdycha a porazili velmi silný pár Magula- Magula 0:6,7:6,7:6. Tento zajímavý výsledek (soupeři vyhráli dokonce více gamů) dokazuje bojovnost a chytrost našich kluků, kteří dokázali po prvním jasně prohraném setu změnit taktiku a v závěru dalších dvou udržet koncentraci a chladnou hlavu. Ve dvouhře bodovali i naši další hráči: Mádle, Ziegelbauer (osmifinále),Mezlík (čtvrtfinále).

 

ÚRODA POHÁRŮ V HODONÍNĚ

Postupu do semifinále dosáhla Barča Sýkorová na turnaji mladších žákyň v Hodoníně. Svoji přemožitelku ze dvouhry Lucku Pelikánovou dokázala po výborném výkonu porazit ve čtyřhře, a stala se tak se svou partnerkou Romanou Veselou vítězkou turnaje!

Z vítězství ve čtyřhře na stejném turnaji se radovali také Barčini parťáci z „áčka“ Tomáš Mezlík a Marek Tejkal. Kluci se skvěle doplňovali a hráli velmi dobře takticky (v semifinále nenechali vítěze dvouhry Dana Gregoroviče skoro sáhnout na balon). Marek Tejkal potvrdil svoji formu i ve dvouhře – po suverénních výkonech se dostal až do finále!!!

Za předvedené výkony a postup do čtvrtfinále dvouhry na turnaji mladších žáků v Poličce musíme pochválit také Tobiáše Míčka!