Žideničtí tygři

Postřehy z ženských turnajů ITF

„Nejlepší hráči se naučili milovat velké překážky.

Čím větší tlak – tím větší úspěch.“

Zdravím všechny tenisové příznivce a přeji v novém roce 2014 hodně zdraví a sportovních úspěchů! Tentokrát Vám nebudu „vnucovat“ názory své, ale rád bych Vám zprostředkoval zkušenosti Gabriely Horáčkové z prostředí mezinárodních turnajů.

Pro výraznější úspěch na profesionálním okruhu potřebovala naše nejlepší hráčka získat zkušenosti z mezinárodních akcí, které se nedají ničím obejít nebo přeskočit. Stále znovu musela podstupovat náročné výjezdy, poučit se z taktických a mentálních chyb, natrénovat kritické situace, vyladit a vyjet na další štaci. Výsledek se dostavil v listopadu 2013, když se v Egyptě na turnaji ITF s dotací $10 000 probojovala z kvalifikace až do čtvrtfinále!  Gratuluji a předávám slovo:

V listopadu letošního roku jsem absolvovala sérii turnajů ITF s dotací 10 000$ v Egyptě. Tyto turnaje jsou nejnižší možnou kategorií ženského profesionálního okruhu a jsou určeny k získávání prvních bodů do žebříčku WTA. Velmi mě překvapilo, kolik juniorek se objevilo na startovní listině.


Když řeknu juniorky, každý si jistě představí dívky ve věku 17-18 let. Jak se mi potvrdilo, moderní tenis se ubírá neustále rychleji vpřed a já tak měla možnost potkávat se na těchto turnajích s dívkami ročníků 97 a 98! Tedy dívky ve věku 15 a 16 let. Bylo pro mě velkým překvapením, kolik mladých hráček je přihlášených a ještě větší překvapení bylo je sledovat na kurtu! Většina těchto juniorek se probojovala minimálně do čtvrtfinále a některé z nich tyto turnaje rovnou vyhrály! Hrály s velkým odhodláním, sebevědomím a do každého míče chodily ne na 100 % ale na 200 %. Ohromila mě bojovnost a kuráž, kterou v sobě měly. Tyto vlastnosti jsou dané také trochu věkem. Když holky nastupují v 15-ti letech na ženském turnaji, hrají bez nervů, nemají co ztratit, nebojí se. Zkrátka jdou do toho po hlavě a do zápasu dají všechno! Naopak starší hráčky o tenise více přemýšlí, napadají je myšlenky – s tou mladší nesmím prohrát, co když prohraji, co když mi to nepůjde a podobně.


Tím nechci zpochybňovat kvalitu juniorek, ale naopak ukázat, že hrají výborný tenis a v budoucnu je jistě uvidíme na vysokých pozicích žebříčku WTA.


Dalším překvapením pro mě bylo, že některé mladé tenistky byly na těchto turnajích úplně samy. I když to tak nevypadá, není vůbec jednoduché v 15-ti letech vyrazit sám na turnaje do Egypta. Musíte se o všechno postarat sám, nikdo vám s ničím nepomůže. Zařídit hotel, jídlo, přesun z letiště, zamluvit kurty, shánět si partnery na trénování a podobně. A to nemluvím o tom, že jste v 15ti letech sám daleko od domova v neznámém prostředí, v zemi kde se nedávno střílelo a hrozila občanská válka. Musíte se vyrovnat se steskem po domově, samotou, zdravotními problémy, porážkami atd. Musíte se naučit bojovat sám se sebou!


Myslím si ale, že právě toto je nejlepší škola života! Neskutečně to hráče posílí a zocelí, v budoucnu jsou pak mnohem silnější a méně zranitelní! Jen tak je něco nepřekvapí, nehledají výmluvy a dokážou bojovat do posledního míče!
I když si někteří myslí, že v Česku jsou turnaje kategorie A a B na dobré úrovni, nikde takové zkušenosti vaše dítě nezíská! V Uherském Hradišti na krajském přeboru, nebo v Ostravě na „béčku“? Tam určitě ne! Tam zařizují totiž všechno rodiče. Přivezou, zaplatí, nachystají jídlo, odvezou a prohru většinou svádí na to, jak je soupeř ošidil, nebo na ostatní okolnosti (déšť, zima, vedro, vítr, nevolnost, únava…).


I když někdo tvrdí, že není kam spěchat, dle mého názoru není zase na co čekat! Hráči a hráčky v Česku by měli mnohem více zařadit mezinárodní turnaje do svých plánů! Možná někteří ani neví, že takové turnaje existují. Hráči mají v dnešní době opravdu velké možnosti! Mohou totiž hrát mezinárodní turnaje od 11-ti nebo 10-ti let (kategorie Tennis Europe 12, 14 a 16).


A od 14-ti nebo 15-ti let bych doporučovala účastnit se turnajů ITF. To jsou zase juniorské turnaje, které se hraji do 18-ti let a pro většinu juniorů jsou velkou motivací, protože se mohou dostat na juniorské Grandslamy a potkat se tam s opravdovými hvězdami jako jsou Federer, Nadal, Djokovic, Sharapova, Williams…


Jak už jsem ale napsala, většina juniorů (15-18 let) zvládá svůj program kombinovat, tudíž v průběhu roku hraji juniorské ITFky a dospělácké „desítky“ a zvládají být úspěšní v obou žebříčcích!


Když srovnám obyčejného českého tenistu, který hraje pouze turnaje v ČR a tenistu, který jezdí po světe, je vidět obrovský rozdíl! Ovšem ne tak po stránce tenisové, ale hlavně po stránce mentální! Tento hráč je sebevědomější, zkušenější a vůbec si nepřipouští, že by tady mohl prohrát zápas a přesně o tom tenis je!
Nejvíce se mi na těchto turnajích líbila Srbka Ivana Jorovic (1997), která tady dokázala vyhrát hned dva turnaje po sobě! Vynikala agresivní hrou, dobrým pohybem, neuvěřitelným nasazením, sebevědomím a výbornou předvídavosti! Je 10. v juniorech na světe a mezi ženami se pohybuje okolo 600. místa.


Běloruska Irina Schymanovic (1997), která je 14 na žebříčku ITF, cestuje s otcem. Co jsem pozorovala, má díky němu velmi tvrdou školu, ale bez toho asi nejde dosáhnout výraznějšího úspěchu. Celý minulý týden hrála s teplotou a zvracením, ale přesto dokázala celý turnaj vyhrát. Chodí trénovat každý den od 6 nebo od 7 ráno (což je pro holky ze Sparty moc brzy), trénuje pouze s otcem, který jí nahazuje míče z koše. Technicky nehraje nic moc, i v pohybu má velké mezery. Má ale výbornou ruku a hodně síly, za zápas zahraje neskutečné množství vítězných úderů a bojuje do posledního míče!

Další výborná mladá hráčka Francouzka Emanuelle Sallas (ročník 1998, VIDEO5) se dostala do semifinále na prvním turnaji. Další už bohužel hrát nemohla, protože ji postihlo zranění ruky. Ovšem drtila soupeřky bezchybnou hrou a výborným pohybem. Ta se mi líbila asi nejvíc! Takovou lehkost, cit pro míč a elán s jakým zápasy vyhrávala, jsem už dlouho neviděla! Neříkám, že z každého bude světová jednička, ale myslím, že kdo to nezkusí, dělá velkou chybu, protože dnešní tenis přináší opravdu spoustu možností!

Gabriela Horáčková