Pohár mládeže 2018 – ŽLTC opět na druhém místě

Vzhůru Brno

Tenisový klub ŽLTC Brno byl oceněn už třetím rokem za sebou 2. místem v Poháru mládeže. Jedná se o celoroční soutěž 91 jihomoravských klubů, která vyhodnocuje výsledky soutěží družstev, oblastních přeborů, MČR a součet bodových hodnot hráčů na konci sezóny. Dle svého názvu zahrnuje Pohár mládeže všechny kategorie od minitenisu až po dorost. V prestižním jihomoravském žebříčku jsme dlouhodobě nejúspěšnější mezi kluby soutěžícími převážně s vlastními odchovanci. O tento úspěch se zasloužili všichni naši svěřenci od největších hvězd až po hráče kteří trénují 1-2x týdně a bojují za barvy klubu v soutěžích družstev. Můj velký dík patří nejen hráčům, ale i všem obětavým rodičům, mému TOP trenérskému týmu a také klubovým funkcionářům v čele s novým předsedou Martinem Dvořáčkem. 


Vyhlašování Poháru mládeže, které rozhodně zaslouží větší publicitu, reprezentativnější prostory a mnohem početnější účast hráčů, trenérů, rodičů a funkcionářů, mě každý rok nutí k zamyšlení. Letošních důvodů bylo víc. První pocit je pozitivní. Je vždy příjemné setkat se s opravdovými tenisovými nadšenci – šéftrenéry elitních jihomoravských klubů a poslouchat s jakou vášní mluví o svém mateřském klubu a o svých talentovaných hráčích. V jejich nadšení nehrají roli peníze, tituly, ješitnost, ale láska k úžasnému sportu a hodnoty, které předávají svým svěřencům. A je to z nich cítit. Každý z nich zná své hráče odmalička, prožívá s nimi šťastné i složité období, tvrdě na nich pracuje a je na ně patřičně hrdý. Proto na mě působí velmi paradoxně, když se nejlepší hráči z různých klubů (Znojmo, TC Brno, ŽLTC Brno, Slovácko a další) objeví znovu v závěrečné prezentaci „klubu“, který skončil v této soutěži zrcadlící práci s mládeží na prvním místě. 
Vyhlašování výsledků a počítání bodů přineslo zajímavý závěr. Pohár mládeže vlastně vyhrálo Brno. Brno, o kterém se tvrdí že neumí vychovat tenisové talenty, získalo dohromady kolem 2600 bodů. Dvě třetiny z tohoto počtu získaly dva silné brněnské kluby. Nabízí se myšlenka proč Brno s tolika výbornými trenéry a hráči už dávno nespojilo své síly? Proč musí nejlepší brněnští hráči cestovat 60 km, aby mohli trénovat spolu? Proč podporovat něco co nefunguje? Je opravdu tak důležitá medaile z MČR, když hráč neodehrál jediný zápas? Je nutné žebrat o karty, když na to hráč opravdu má? Jak moc důležitý je pro kariéru hráče „zemědělskopotravinářský“ nápis na teplákovce? Není možná jedním z důvodů absence následovníků Berdycha fakt, že spolu kluby ve velkých městech nespolupracují? 
Hned druhý den po předávání cen jsem vedl dlouhý rozhovor se svým kolegou, kterého si velmi vážím. Za pár dní proběhla první schůzka…a tenisové Brno už brzy spojí své síly.. 

Roman Božek

pmjts2018


Zobrazit všechny aktuality