
Plánování turnajů
Zimní turnajová sezóna je v plném proudu a mnoho hráčů, trenérů a rodičů stojí před nelehkou úlohou sestavování a upravování turnajového plánu. Správné naplánování turnajů je důležité pro hráčův výkonnostní růst, pro jeho motivaci a bývá často rozhodující pro žebříčkové umístění na konci roku. Jako šéftrenér klubu se cítím odpovědný svým hráčům s tímto pomoci.
Používání tréninkových dovedností v zápasech, získávání turnajových zkušeností ať už po taktické nebo mentální stránce je nenahraditelný předpoklad rozvoje závodního hráče! Proto tvrdím, že bez soutěžení na turnajích nelze mluvit o závodním tenise ale pouze o drahém zábavném kroužku.
Jak silné turnaje vybírat a jaký je ideální počet turnajů v sezóně? To je velice individuální a závisí na technické, herní a mentální vyspělosti hráče. Každé dítě je jiné a každé reaguje na zápasový stres jinak! Proto je nutné sestavovat turnajový plán individuálně, podle vývoje sezóny jej také občas změnit a zařadit buď těžší nebo lehčí turnaj nebo dokonce pauzu.
DESATERO PRAVIDEL TVORBY TURNAJOVÉHO PLÁNU:
- Na začátek sezóny naplánujte 2-3 lehčí turnaje kat. „C“ nebo „D“ na rozehrání.
- Pokud se daří na slabších turnajích (finále/vítězství), prokládejte je silnějšími turnaji kat. „B“ nebo „A“.
- Poměr silných a lehčích turnajů v průběhu sezóny upravujte tak, aby se zachoval poměr vítězství a porážek 2:1.
- Hrajte série tří turnajů a potom zařaďte jeden víkend pauzu.
- V mládežnických kategoriích hrajte maximálně 4 turnaje v řadě.
- Hrajte vždy i čtyřhru! Snažte se domlouvat se stálým spoluhráčem z klubu ŽLTC!
- Ideální počet turnajů: 20 – 25 za rok.
- Plánujte nejdříve turnajový plán a potom podle něj dovolenou, ne naopak!
- Pomáhejte si navzájem a vozte střídavě na turnaje i děti dalších rodičů z klubu.
- Poraďte se při tvorbě a úpravách tréninkového plánu se svým trenérem.
1) Lehčí turnaje na začátek sezóny
Hráči se potřebují po přípravném období dostat do správné herní pohody a navyknout znovu na zápasový stres. Proti slabším soupeřům si mohou lépe vyzkoušet případné změny v technice a v herním pojetí, na kterých se pracovalo v turnajové pauze.
2) Nehrát jen slabé turnaje Na slabších turnajích bývá úspěšnější defenzivní tenis. Děti nechtějí zkazit a prohrát proti horšímu soupeři, přestanou švihat raketou, správná technika trpí. Hráči se učí jen přehazovat míč přes síť. Sbírání pohárů je pěkné, ale někteří talentovaní hráči na „céčkových“ turnajích herně „ustrnou“. Občasným zařazením silnějších turnajů (kat. „B“,„A“) naopak získají zápasové zkušenosti proti kvalitním soupeřům, a jsou nuceni jít na své herní i mentální hranice. Zkušenosti z těžkých zápasů dělají rozdíl mezi vynikajícími a průměrnými hráči!
Pro hráče, kteří mají namířeno mezi českou špičku je „otloukávání“ na silných turnajích naprosto nezbytné. Musejí se naučit zvládnout i prohry! Případné vítězství proti žebříčkově lepšímu hráči v prvním kole na „áčkovém nebo béčkovém“ turnaji je správně nakopne a přinese také mnohem více bodů než celkové vítězství na „céčku“.
3) Poměr vítězství a porážek 2:1 Je důležité dbát nejen na kvalitu odehraných zápasů, ale také na posilování sebevědomí hráče!!! Pokud se hráči výsledkově daří a na turnajích hraje většinou proti slabším soupeřům, může zkoušet stále silnější turnaje. V opačném případě ale musíme zařadit i turnaje slabší, aby hráč začal vyhrávat a získal zase potřebné sebevědomí. Proto je důležité podle průběhu sezóny a aktuální formě turnajový plán upravovat, aby se zachoval poměr vítězství a porážek 2:1.
4) Hrajte série tří turnajů a potom zařaďte jeden víkend pauzu Hráči se lépe dostanou do zápasového rytmu, když hrají více turnajů v řadě, než když mají každý druhý týden volno. Většinou hrají nejlépe na druhém a třetím turnaji.
5) Max 4 turnaje v řadě Tímto předejdete přetížení hráčů a problémům s technikou, které se zvláště v žákovských kategoriích po více zápasech v řadě vyskytnou.
6) Hrajte vždy i čtyřhru! Čtyřhra je výborný trénink a pomáhá sebevědomí! Mnoho hráčů hraje ve čtyřhře lépe, když mají vedle sebe parťáka. Dokáží se lépe vyhecovat a porazit hráče, které by v singlu neporazili. Využijte možnosti, kterou české turnaje nabízejí a hrajte čtyřhry i na zimních zdlouhavých turnajích. Jsou to zápasy navíc a určitě se vyplatí. Vždy se před turnajem několik týdnů dopředu podívejte kdo z klubu ŽLTC je na turnaj přihlášený a snažte se domlouvat na čtyřhru s jedním nebo dvěma stálými spoluhráči ze ŽLTC. Ve čtyřhře často rozhoduje sehranost a přátelství hráčů na dvorci. Tato dlouhodobá sehranost začíná na tréninku, utužuje se na turnajích a samozřejmě se hodí při soutěžích družstev.
7) Ideální počet turnajů v sezóně: 20-25 Otázka objíždění turnajů je v Česku hodně diskutované téma. Ostatní národy o nás tvrdí: „Vy Češi jste blázni“. Je pravda, že někteří rodiče to opravdu přehánějí a tahají své vystresované desetileté „Berdychy a Kvitové“ z turnaje na turnaj nepřetržitě každý týden. Velmi dobře propracovaný systém českých turnajů umožňuje soutěžit v mládežnických kategoriích prakticky nepřetržitě. Velká hustota turnajů zaručuje nižší náklady, odpadá náročné cestování a jde vlastně jen o to, zda jsou rodiče ochotni volné víkendy „obětovat“.
Podle mého názoru je velmi individuální, kolik turnajů by měli tenisté ve věku 10 – 14 let absolvovat. Ovlivňuje to mnoho faktorů: fyzická, mentální a technická vyspělost hráče, jeho motivace, cíle, zdravotním stav… Průměrnému závodnímu hráči na klubové úrovni stačí objet 10 až 15 turnajů za rok. Hráč s vrcholovými ambicemi by jich měl odehrát 20 až 25 ročně (část turnajů i ve vyšší věkové kategorii).
Je velmi důležité, aby se turnaje nestaly pouhou honbou za body, ale nezbytnou součástí herního a mentálního rozvoje hráčů. Děti se musí naučit hrát a to znamená nejen trénovat, ale především soutěžit. Důležité je zlepšovat výkony a zároveň prohlubovat u dětí radost ze hry.
Roman Božek